Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

Wycieczka grupy wsparcia do Kazimierza Dolnego24.05.2012r. Grupa Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością wzięła udział w jednodniowej wycieczce Kazimierz Dolny – Nałęczów. Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Nałęczowa. Ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z unikatowego mikroklimatu i z wód mineralnych. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową dla kuracjuszy z chorobami serca. Największą atrakcją Nałęczowa jest Park Zdrojowy - oaza ciszy i spokoju. Został założony w XVIII w. przez Stanisława Małachowskiego, by umilić pobyt przybywającym do Nałęczowa gościom. Stroi go owalny staw, w który rozlewa się Bochotniczanka spiętrzona śluzą, domki: Angielski, Grecki i Biskupi zachęcające do odpoczynku podczas spaceru, Stare Łazienki, gdzie znajdują się liczne gabinety zabiegowe, Pijalnia Wód Mineralnych oraz Palmiarnia, w której pośród wspaniałych palm kryje się fontanna oraz kran zasilane z tzw.

„źródła miłości”. Następnie udaliśmy się do Korzeniowego Wąwozu znajdującego się na trasie do Kazimierza Dolnego. Wystające, poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Wchodząc w Wąwóz Korzeniowy ma się wrażenie wejścia w świat powieści Tolkiena. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne są tu zdumiewające. Kolejnym punktem wycieczki był rejs flotyllą rzeczną po Wiśle do „Krowiej Wyspy” - faunistycznego rezerwatu przyrody. W trakcie rejsu podziwialiśmy piękną panoramę Kazimierza i ruiny zamku w Janowcu. Sercem Kazimierza Dolnego jest brukowany Rynek, który sam w sobie jest unikatem na skalę krajową. Ze względu na położenie u stóp wzgórza ma nieregularny kształt, rozszerzający się ku dołowi. Uwagę zwraca usytuowana pośrodku placu drewniana studnia, która jest powszechnie uważana za symbol miasta. Ujęcie wody znajdowało się w tym miejscu już w średniowieczu. Zachowały się tu wspaniałe zabytkowe kamieniczki, m.in. bliźniacze Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem z XVII wieku o manierystycznym wystroju. W Kazimierzu Dolnym można zobaczyć jeszcze wiele innych zabytków min. Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, kościół św. Anny, ruiny zamku z XVIw, synagogę, górę Trzech Krzyży. Obowiązkową pamiątką z Kazimierza, którą zakupili wszyscy wycieczkowicze był kogut z ciasta - symbol rozpoznawalny również daleko poza granicami Polski.  W trakcie wycieczki zrealizowano  warsztaty terapeutyczne pod okiem terapeuty ds. uzależnień. W godzinach wieczornych wróciliśmy do Buska zrelaksowani  w znakomitych humorach.
Wycieczka grupy wsparcia do Kazimierza Dolnego