Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji.
POBIERZ
Kontakt Strona główna Strona wysokokontrastowa
Projekt Spółdzielnia - Aktualności
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gmiinego Ośrodka Pomocy Społecznej
Fundusz Europejski
Unia Europejska

Od dnia 24 lipca br. grupa 40 Seniorów, uczestników projekty pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” rozpoczęła realizację warsztatów rozwijających kompetencje cyfrowe.
Pierwsza edycja obejmuje 20 godzin zajęć dla każdej grupy. Zajęcia prowadzone są w 4 grupach po 10 osób.
Celem warsztatów jest zapoznanie Seniorów z obsługa komputera i innych urządzeń cyfrowych (np. aparatu, pendrive, telefonu), nauka korzystania z internetu, poczty elektronicznej. Zdobycie takich umiejętności pozwoli na przełamanie barier komunikacyjnych starszych osób, umożliwi uczestniczenie w szeroko pojętym życiu społecznym oraz nawiązywaniu nowych kontaktów, co wpłynie na ogólna aktywizację uczestników projektu.
Seniorzy wyrażają duże zadowolenie z możliwości uczestnictwa w warsztatach i mimo wcześniejszych obaw świetnie sobie radzą.

W lipcu realizowana była druga edycja warsztatów z zakresu stylu i pielęgnacji urody dla 60 uczestników projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” w formie grupowych wykładów z prezentacją oraz grupowych i indywidualnych ćwiczeń praktycznych. Celem zajęć było zdobycie informacji o zmianach w urodzie, w procesie starzenia oraz sposobach radzenia sobie z problemami cery wynikającymi z wieku i stanu zdrowia a także nauka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających twarzy oraz stóp i dłoni.
Seniorzy już czekają na kolejną edycję warsztatów.

W dniu 18 lipca 2020 r. w ramach projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” został zorganizowany rajd pieszy po Ponidziu. Organizatorzy chcieli pokazać seniorom walory turystyczne najbliższej okolicy, Rezerwat Przyrody Skorocice oraz znajdujące się na szlaku zabytki architektury drewnianej.
Wędrówkę rozpoczęto z placu przy skateparku w Busku-Zdroju. Na uczestników czekał kilkukilometrowy odcinek na trasie Busko-Zdrój – Chotelek – Skorocice- Karabosy.
W początkowym etapie trasa rajdu wiodła poprzez Szlak Drewnianego Budownictwa Sakralnego wzdłuż Maskalisu, następnie, w miejscowości Chotelek przechodziliśmy przez niebieski szlak PTTK prowadzący do Wiślicy, między innymi przez miejscowość Skorocice (rezerwat). W Chotelku zwiedzaliśmy zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa z 1527 r., który jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego. Na górze, na której wzniesiony jest kościół mogliśmy chwilę odpocząć i posłuchać opowiadań przewodnika, który przybliżył seniorom historię miejsc, które po drodze mijaliśmy.

W dniu 5 sierpnia 2020 r. buscy seniorzy, uczestnicy projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” wyruszyli na rajd w Góry Świętokrzyskie.
Autokarem z Buska-Zdroju dotarliśmy do Nowej Słupi i pod opieka przewodników rozpoczęliśmy pieszą wspinaczkę na Święty Krzyż tzw. Drogą Królewską. Seniorzy świadomie wybrali ten szlak ponieważ chcieli sprawdzić swoje możliwości i mieć większą satysfakcję z pokonania trudnej trasy. Naszym sprzymierzeńcem w tym dniu była pogoda wymarzona na takie wędrówki, ciepło ale nie upalnie, dzięki czemu nie odczuwaliśmy dużego zmęczenia.

Z inicjatywy seniorów i pracowników Klubu Seniora w ostatnim czasie został uporządkowany plac przed budynkiem. Z terenu przylegającego do placówki usunięto chwasty, wybrano starą ziemię i nawieziono nowej, a nastepnie zasadzono roślinki: jukę i lawendę. Wszystkie sadzonki Klub Seniora otrzymał od Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, za co serdecznie dziękują wszyscy korzystający z placówki. Dzięki w/w pracom nie tylko "wypiękniał" plac wokół Klubu Seniora, ale również stworzył on dla dużej grupy seniorów możliwość przeprowadzenia nowych zajęć na świeżym powietrzu, co jest jednym z ważniejszych elementów aktywizacji osób starszych.

Zaproszenie do złożenia oferty cenowej w prowadzonym rozpoznaniu cenowym na zorganizowanie dwóch jednodniowych wyjazdów integracyjno krajoznawczych w ramach projektu "Aktywni seniorzy w Busku-Zdroju"

Zaproszenie wraz z załącznikami [ pdf ].

Informacja o wynikach [ pdf ] (2020.08.03).