Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji.
POBIERZ
Kontakt Strona główna Strona wysokokontrastowa
Projekt Spółdzielnia - Aktualności
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gmiinego Ośrodka Pomocy Społecznej
Fundusz Europejski
Unia Europejska

 Seniorzy zawsze aktywniW ostatni weekend sierpnia seniorzy z Klubu Seniora w Busku-Zdroju spedzili wyjątkowo aktywnie. Na terenie Skateparku przy ulicy Kussocińskiego w ramach Młodzieżowego Festiwalu Sportów Miejskich zorganizowanych przez BOSIR dzieci, młodzież i seniorzy mogli w sposób aktywny spędzić czas.
W wydzielonej strefie zostały zorganizowane dla seniorów zajęcia fitness, które dla poszczególnych grup uczestniczących w festiwalu prowadziła pani Edyta Piotrowska.
Przy rytmicznej muzyce seniorzy fantastycznie bawili się poprzez wykonywanie ćwiczeń fizycznych, tańca i gimnastyki. Do bawiących się seniorów chętnie przyłączali się zarówno mieszkańcy Buska-Zdroju, dzieci, młodzież jak i osoby przebywające w mieście na wypoczynku i kuracji.

W dniu 14 sierpnia 2020 r. Seniorzy, uczestnicy projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” uczestniczyli w wyjeździe integracyjno – krajoznawczym do Tokarni i Chęcin.
Seniorzy zwiedzali Muzeum Wsi Kieleckiej w Parku Etnograficznym w Tokarni, jest to jeden z ciekawszych tego typu obiektów w Polsce. W związku z istniejącą w kraju sytuacją epidemiczną, niemożliwe był zwiedzanie wnętrz budynków, więc spacerowaliśmy po Skansenie i z zewnątrz podziwialiśmy zabytkowe budynki, zagrody i zwierzęta gospodarskie, które znajdowały się na wybiegach. Następnie udaliśmy się autokarem do nieopodal położonych Chęcin.
W czasie pobytu w Chęcinach zwiedzaliśmy ruiny XIII wiecznego zamku Królewskiego o niezwykle bogatej historii oraz urokliwe miasteczko Chęciny, rozciągnięte u stóp warowni.

Od dnia 24 lipca br. grupa 40 Seniorów, uczestników projekty pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” rozpoczęła realizację warsztatów rozwijających kompetencje cyfrowe.
Pierwsza edycja obejmuje 20 godzin zajęć dla każdej grupy. Zajęcia prowadzone są w 4 grupach po 10 osób.
Celem warsztatów jest zapoznanie Seniorów z obsługa komputera i innych urządzeń cyfrowych (np. aparatu, pendrive, telefonu), nauka korzystania z internetu, poczty elektronicznej. Zdobycie takich umiejętności pozwoli na przełamanie barier komunikacyjnych starszych osób, umożliwi uczestniczenie w szeroko pojętym życiu społecznym oraz nawiązywaniu nowych kontaktów, co wpłynie na ogólna aktywizację uczestników projektu.
Seniorzy wyrażają duże zadowolenie z możliwości uczestnictwa w warsztatach i mimo wcześniejszych obaw świetnie sobie radzą.

W lipcu realizowana była druga edycja warsztatów z zakresu stylu i pielęgnacji urody dla 60 uczestników projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” w formie grupowych wykładów z prezentacją oraz grupowych i indywidualnych ćwiczeń praktycznych. Celem zajęć było zdobycie informacji o zmianach w urodzie, w procesie starzenia oraz sposobach radzenia sobie z problemami cery wynikającymi z wieku i stanu zdrowia a także nauka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających twarzy oraz stóp i dłoni.
Seniorzy już czekają na kolejną edycję warsztatów.

W dniu 18 lipca 2020 r. w ramach projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” został zorganizowany rajd pieszy po Ponidziu. Organizatorzy chcieli pokazać seniorom walory turystyczne najbliższej okolicy, Rezerwat Przyrody Skorocice oraz znajdujące się na szlaku zabytki architektury drewnianej.
Wędrówkę rozpoczęto z placu przy skateparku w Busku-Zdroju. Na uczestników czekał kilkukilometrowy odcinek na trasie Busko-Zdrój – Chotelek – Skorocice- Karabosy.
W początkowym etapie trasa rajdu wiodła poprzez Szlak Drewnianego Budownictwa Sakralnego wzdłuż Maskalisu, następnie, w miejscowości Chotelek przechodziliśmy przez niebieski szlak PTTK prowadzący do Wiślicy, między innymi przez miejscowość Skorocice (rezerwat). W Chotelku zwiedzaliśmy zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa z 1527 r., który jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego. Na górze, na której wzniesiony jest kościół mogliśmy chwilę odpocząć i posłuchać opowiadań przewodnika, który przybliżył seniorom historię miejsc, które po drodze mijaliśmy.

W dniu 5 sierpnia 2020 r. buscy seniorzy, uczestnicy projektu pn. „Aktywni Seniorzy w Busku-Zdroju” wyruszyli na rajd w Góry Świętokrzyskie.
Autokarem z Buska-Zdroju dotarliśmy do Nowej Słupi i pod opieka przewodników rozpoczęliśmy pieszą wspinaczkę na Święty Krzyż tzw. Drogą Królewską. Seniorzy świadomie wybrali ten szlak ponieważ chcieli sprawdzić swoje możliwości i mieć większą satysfakcję z pokonania trudnej trasy. Naszym sprzymierzeńcem w tym dniu była pogoda wymarzona na takie wędrówki, ciepło ale nie upalnie, dzięki czemu nie odczuwaliśmy dużego zmęczenia.