Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

20.09.2017r. Grupa wsparcia dla osób uzależnionych, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością wzięła udział „w warsztatach edukacyjnych z Królem Kazimierzem" w Wiślicy.
Król Kazimierz Wielki był ostatnim królem Polski z rodu Piastów, synem Władysława Łokietka i Jadwigi, córki Bolesława Pobożnego. Za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku nastąpiło przeplanowanie Wiślicy, wzniesiono mury obronne o trzech bramach (Krakowskiej, Buskiej i Zamkowej), rozbudowano zamek, wystawiono nowy kościół kolegiacki. Miasto otrzymało też szereg korzystnych przywilejów gospodarczych, np. prawo do sprzedaży soli.

Warsztaty zaczęły się od zwiedzania Bazyliki Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny. To gotycki kościół wzniesiony w XIVwieku przez Kazimierza Wielkiego. Należy do serii kościołów ekspiacyjnych, powstałych w ramach pokuty króla za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki. W jego wnętrzu kryją się niezwykle cenne przykłady sztuki sakralnej np. figura Matki Bożej Łokietkowej. W 1347r. świątynia była świadkiem jednego z najistotniejszych momentów
w dziejach średniowiecznej Polski, wprowadzenia w życie tzw. Statutów Wiślickich, czyli pierwszej kodyfikacji prawa. Na szczególną uwagę zasługują również freski rusko-bizantyjskie z 1398r. fundacji Władysława Jagiełły oraz autentyczny program heraldyczny na zwornikach sklepień świątyni reprezentujący ideę Korony Królestwa Polskiego z XIVw. Od 2005 roku kościół posiada status Bazyliki Mniejszej. Podziemia Bazyliki kryją pozostałości dwóch świątyń romańskich. Pierwsza z nich datowana jest na XII w. W jej obrębie znajduje się unikatowa w skali świata rytowana posadzka krypty zwana Płytą Orantów. Zaliczana jest do grona najważniejszych i najpiękniejszych przykładów sztuki romańskiej. Drugi kościół datowany jest na XIIIw. Obecnie jedyną jego pozostałość stanowią fragmenty murów i posadzka wykonana z emaliowanych płytek ceramicznych bogato zdobionych przedstawieniami rozet.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy mieli możliwość wykonania z kartonu oraz imitacji szlachetnych kamieni kopii korony Króla Kazimierza Wielkiego.

20170920 095125