Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Europejski Fundusz Społeczny Fundusze Europejskie Program Lokalny
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Strona główna Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroku

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

DANE TELEADRESOWE

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Kościuszki 2a, 28-100 Busko-Zdrój

Biuro Obsługi Interesanta: +48 41 370 51 33

Sekretariat: +48 41 370 51 00, +48 41 378 44 42

e-mail: sekretariat@mgops.busko.pl

  20160921 105547W dniu 21 września 2016r. Grupa Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością uczestniczyła w jednodniowej wycieczce Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona – Wadowice. Grupa realizuje program terapeutyczny profilaktyki uzależnień z elementami rozwoju osobistego dla osób uzależnionych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016. We wczesnych godzinach rannych wyjechaliśmy z Buska do Lanckorony, gdzie dotarliśmy ok godz. 10-tej.  Lanckorona była kiedyś miastem królewskim. Powstała ze względu na częste odwiedziny bogatych terenów łowieckich przez króla Kazimierza III Wielkiego i bliską odległość od Wawelu (30 km). Zamek w Lanckoronie pełnił funkcję strategiczną, chroniąc drogi do Krakowa.

Twierdza strzegła granicy między Krakowem a księstwem oświęcimskim. W późniejszym okresie zamek stanowił rezydencję starostów lanckorońskich i kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Ruiny zamku do dziś znajdują się na szczycie Góry Lanckorońskiej. Następnie udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej położonej w malowniczym Pogórzu Makowskim (pow. wadowicki, woj. małopolskie). To nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych oraz manierystyczny park krajobrazowy. Jego powstanie zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu. W 1602 r. dokonał on fundacji klasztoru i zespołu kaplic Dróg Męki Pańskiej na wzgórzu Żarek na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Założenie przestrzenne Kalwarii tworzą rozłożone na obszarze 6 km² (o łącznej długości 5 km.), 42 kaplice i kościoły Dróżek Pana Jezusa oraz Matki Boskiej, wybudowane na wzór obiektów z Ziemi Świętej, a poszczególne miejsca odpowiadają nazwom miejsc w Jerozolimie (Golgota, Syjon, Góra Oliwna itp.). Szczególną częścią uroczystości w Kalwarii są odgrywane w okresie Wielkiego Tygodnia niezwykle barwnie misteria pasyjne. Uroczyście obchodzony jest też sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Kalwaryjskie uroczystości należą do najbardziej okazałych celebracji religijnych w Polsce.
Kolejnym etapem wycieczki były Wadowice – rodzinne miasto Papieża Jana Pawła II. Wadowice oferują wiele miejsc wartych zobaczenia m.in. Muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II, Bazylikę, w której znajduje się chrzcielnica, przy której mały Karol Wojtyła został ochrzczony oraz miejsca, w których żył, dorastał jako młody chłopiec przed tym jak rozpoczął studia w Krakowie.
Szczególnym miejscem jest Muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2). Misją Muzeum jest upamiętnienie i upowszechnienie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym i pokazuje osobę Jana Pawła II jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.
W skład Muzeum wchodzi dawne dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni oraz sklep Balamutha, które odzyskały wygląd z lat 20 tych ubiegłego wieku. Rozkład sal został uporządkowany tematycznie i chronologicznie. Ekspozycja powiększyła się do ponad 1200 m2 na czterech kondygnacjach. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy, głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów, jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska. Kolejną atrakcją wycieczki była degustacja papieskich kremówek.
Późnym wieczorem wróciliśmy w doskonałych humorach do Buska.

20160921 101302